Wojsko otrzyma dwie maszyny UBM do szybkiej budowy infrastruktury, m.in. dla Tarczy Wschód

W poniedziałek w MON zorganizowano prezentację zakupionego dla Wojska Polskiego amerykańskiego systemu Ultimate Building Machine, służącego do budowania stalowych konstrukcji. Jest w stanie szybko wybudować kluczowe dla bezpieczeństwa instalacje - podkreślił szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.



Szef MON, wraz z m.in. wiceszefem MON Cezarym Tomczykiem oraz charge d'affaires USA w Polsce Danielem Lawtonem wziął w poniedziałek udział w prezentacji pozyskiwanego przez Siły Zbrojne RP systemu do szybkiej budowy obiektów infrastrukturalnych Ultimate Building Machine(UBM).

Kontrakt na zakup tych maszyn podpisany został w połowie stycznia b.r.. Produkowane przez amerykańską firmę M.I.C Industries UBMy mają trafić do jednostek wojsk inżynieryjnych w Inowrocławiu oraz Jarocinie, i być stosowane przede wszystkim do szybkiego wznoszenia infrastruktury związanej z Tarczą Wschód, czyli tworzonym wzdłuż granic z Rosją i Białorusią systemem umocnień oraz innych instalacji mających utrudniać ewentualną agresję.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że UBM może w bardzo szybkim tempie budować np. magazyny, hangary, miejsca schronienia czy innego zastosowania hale ze stali. "To jest taka duża drukarka 3D - powiem najbardziej obrazowo - która jest w stanie w bardzo krótkim czasie wybudować coś, co dla Tarczy Wschód, a tak naprawdę także dla wielu miejsc w Polsce, dla naszego bezpieczeństwa, jest absolutnie konieczne" - ocenił.

Jak wskazał podczas prezentacji maszyny płk Mariusz Ochalski z Dowództwa Generalnego, UBM mogą być także stosowane dla wsparcia ludności cywilnej, np. poszkodowanej w klęskach żywiołowych, poprzez budowę dla niej tymczasowych schronów czy magazynów zaopatrzenia.

Szef MON zaznaczył, że budowa infrastruktury z użyciem UBM przewiduje także zaangażowanie polskich naukowców wojskowych i ich osiągnięć, z szefem departamentu infrastruktury MON gen. Jackiem Sankowskim na czele.

Jak zaznaczył, zamówienie złożone w amerykańskiej firmie jest warte "kilkaset milionów złotych". Podkreślał w tym kontekście skalę i znaczenie polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa. "W obszarze współdziałania na rzecz wschodniej flanki NATO jesteśmy autentycznie zjednoczeni, współpracujemy" - mówił, podkreślając, że Polska jest jednocześnie zaangażowana w silne relacja z USA, jak i aktywność na forum unijnym.

Szef MON ocenił też, że "sojusz polsko amerykański jest naprawdę silny, a ta umowa jest tego najlepszym dowodem". Podkreślał również, że "Polska jest wiarygodnym i dobrym partnerem, a Stany Zjednoczone są wiarygodnym i dobrym przyjacielem dla Polski".

"Stany Zjednoczone i Polska podzielają niezachwiane zobowiązanie na rzecz silnych granic" - podkreślił z kolei Daniel Lawton. Wyraził też uznanie dla działań, jakie Polska podejmuje dla wzmocnienia granicy z Rosją i Białorusią. "Polska wyznacza standardy poprzez znaczące inwestycje w bezpieczeństwo graniczne, gotowość wojskową, jak również zdolności do odstraszania" - zaznaczył.

Lawton przypomniał również, że kilka tygodni temu - podczas wizyty w Polsce - amerykański sekretarz obrony USA Pete Hegseth "potwierdził głębię i trwałość polsko-amerykańskich relacji obronnych". Dodał, że nieprzypadkowo Hegseth wybrał Polskę jako pierwszy kraj, który odwiedził po objęciu stanowiska. "To był jasny dowód doskonałych relacji, które mamy pomiędzy naszymi krajami i naszego zaangażowania na rzecz wzmacniania wschodniej flanki NATO" - zaznaczył.

Wiceszef MON Cezary Tomczyk zapowiedział, że za tydzień, 17 marca, polscy oficerowie pojadą do USA na kurs użytkowania maszyn UBM. "Ten sprzęt trafi do nas już w maju i będzie służył do tego, żeby umacniać polską granicę. Krok po kroku granica wschodnia, granica północna Rzeczypospolitej będzie właśnie tą najlepiej zabezpieczoną granicą" - zapewnił Tomczyk.

Maszyna UBM - określona w komunikacie MON "fabryką na kołach", może być przewożona na naczepie ciężarówki i jest zdolna do wytwarzania stalowych elementów nośnych budynków w ciągu kilku dni, a nie - jak to zazwyczaj bywa przy tego typu konstrukcjach tygodni lub miesięcy.

UBM są przystosowane zarówno do transportu drogowego, kolejowego, morskiego, jak i lotniczego w dowolne miejsce na świecie. Jak podaje resort obrony, składająca się z 10-12 pracowników załoga maszyny może wyprodukować i zmontować konstrukcję o powierzchni 930 m2 w ciągu jednego dnia.(PAP)

image
3/10/2025, 3:20:00 PM

Zobacz też


  • Kultura
  • Społeczeństwo
  • Aktualności
  • Polityka
  • Kultura
  • Kultura
  • Kultura