Jak przekazano w czwartkowym komunikacie, zamieszczonym na stronie Prokuratury Krajowej na rzecznika dyscyplinarnego MS, tzw. rzecznika "ad hoc", został w tej sprawie powołany prok. Piotr Kowalik.
Prok. Adamiak poinformowała, że rzecznika "ad hoc" powołano w celu "przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie naruszenia godności urzędu przez prokuratora PK Michała Ostrowskiego polegającego na wykorzystaniu piastowanej funkcji oraz działalności prokuratury do realizowania interesów swojej rodziny".
Jak przypomniano w 2022 r. Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim zarejestrowała zawiadomienie prok. Ostrowskiego o przestępstwie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości popełnionym na jego szkodę oraz członków rodziny. W zawiadomieniu tym - jak wskazano w komunikacie - prok. Ostrowski zawarł również wniosek o wytoczenie przez prokuraturę powództwa i zabezpieczenie roszczenia na spornej nieruchomości, w imieniu swoim oraz członków swojej rodziny.
"Działania prok. Ostrowskiego skutkowały wytoczeniem przez Prokuraturę Okręgową w Piotrkowie Trybunalskim 5 czerwca 2022 r. powództwa o uzgodnienie stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości w sytuacji, gdy nie wymagała tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego, a czynności zostały podjęte z uwagi na funkcję sprawowaną w strukturze prokuratury przez osobę kierującą wniosek" - zaznaczyła rzeczniczka PG.
O sprawie pisała w ostatnich dniach "Gazeta Wyborcza". Relacjonowała, że w kwietniu 2022 r. zmarła ciotka prok. Ostrowskiego. "Ustawowymi spadkobiercami po niej byli: Ostrowski, jego babcia i jej córka. Spadek to licząca prawie 18 ha działka pod Radomskiem składająca się z pastwisk, łąk i gospodarstwa rolnego. Ostrowski wycenił jej wartość na +nie mniej niż 1 mln zł+. Ale gdy spadkobiercy zajrzeli do ksiąg wieczystych, zobaczyli, że właścicielką nieruchomości jest od pół roku (...), kuzynka Jolanty K. oraz ich dalsza krewna" - relacjonował dziennik.
Jak napisała gazeta, po złożonym zawiadomieniu "prokuratura nie tylko wszczęła sprawę o oszustwo, ale też wytoczyła cywilne powództwo o unieważnienie umowy własności". "Jak sprawdziliśmy, było to jedyne powództwo cywilne wytoczone przez piotrkowską prokuraturę w 2022 r." - zaznaczyła "GW".
W komunikacie na stronie PK przypomniano natomiast, że rzecznicy "ad hoc" zostali już dotychczas powołani do przeprowadzenia postępowań dotyczących innych spraw prok. Ostrowskiego. Chodzi m.in. o kwestie użycia niestosownych sformułowań pod adresem innej prokurator, a także postu "nielicującego z zajmowanym stanowiskiem, wyszydzającego i wyśmiewającego prokuratorów oraz pracowników Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK, a także prokuratorów podległych Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu, realizujących działania związane z zabezpieczeniem budynków prokuratury w trakcie zagrożenia powodziowego".
Ostatnio rzecznik "ad hoc" zaczął też badać kwestię wszczęcia i prowadzenia przez prok. Ostrowskiego śledztwa bez rejestracji w systemie ewidencyjnym prokuratury. Chodziło o śledztwo ws. możliwości "popełnienia przestępstwa zamachu stanu" przez m.in. premiera, marszałka Sejmu i Senatu, ministrów oraz szefa Rządowego Centrum Legislacyjnego.
W poniedziałek do okoliczności poruszonych w "GW" odnosił się prok. Ostrowski. "Wszcząłem śledztwo w sprawie zamachu stanu – a oni wyciągają moje sprawy prywatne. Jak każdy obywatel, mam prawo domagać się prowadzenia postępowań w sprawach, które grożą dobru mojej rodziny. W tym przypadku nie chodzi o mnie, bo nie ja jestem pokrzywdzonym. Pokrzywdzoną jest moja 95-letnia babcia, której ojcowiznę najprawdopodobniej w sposób oszukańczy przejęła osoba nieuprawniona" - powiedział Ostrowski w Radiu Wnet.
Michał Ostrowski został powołany na zastępcę Prokuratora Generalnego przez premiera Mateusza Morawieckiego na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry miesiąc po wyborach 15 października 2023 roku. Zgodnie z Prawem o prokuraturze Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii prezydenta RP, a odwołuje za jego pisemną zgodą. (PAP)